Или няколко златни правила за общуване, с които животът ви ще е по-лесен
Илюстрация: Shutterstock
Лариса Суркова и Мария Ерил са психолози и автори на книги за щастливо семейно съжителство и със сигурност са видели и чули много двойки с проблеми в общуването. Ето част от техните изводи по въпроса, от които може да се възползва всеки:
В постовете си, на страниците на книгите и при консултациите приканваме хората повече да разговарят един с друг. Но как да протече този диалог? Трябва да се отбележи, че тези съвети не са адресирани само до жени, но и до техните половинки. Уви, психолозите не използват вълшебни таблетки. Иначе щяха да се раздават на всички с цел щастлив брак. Но всъщност всичко трябва да правим сами. И така – по ред:
- За каквито и да е било промени е нужно време. Ако пет години сте живели при едни правила, а изведнъж сте решили да ги промените, не очаквайте резултати на следващия ден.
- Ще е страхотно, ако често казвате на партньора си, че искате да промените да направите отношенията си по-добри. И да назовете причината: „защото те обичам“, „защото те уважавам“, „заради спокойните отношения“. В подобен случай и неговата мотивация ще просветне.
- Не слагайте кръст на всичко изведнъж и изключете думите „винаги“ и „никога“. Не казвайте: „Никога не ми подаряваш цветя“, а „Всичко ще е по-хубаво, ако в събота получа от теб малко букетче“.
- Преди да кажете каквото и да е, помислете – ще ви бъде ли приятно да го чуете от друг?
- Променете тона си. „Цял ден съм сама с детето, ти се прибираш и нищо не правиш.“ Стоп! Възможно е той да си мисли, че е този, който цял ден е работил, а вие сте се занимавала само с детето. Поемете си въздух и помнете: мъжете (както и децата и периода на кризата на трите годинки) отразяват вашето поведение като в огледало. Вие викате – той вика в отговор, вие нападате – той се защитава, вие сте гадна – той три пъти повече, вие го унижавате – той ще си намери някоя, която го подкрепя. Преди да започнете монолога си към него се успокойте, върнете се седем крачки назад и помислете: Каква е целта ви?
- Ако искате човек да ви слуша – обръщайте се към него по име. От детството си знаем какво означава този или онзи тон, с който произнасят името ни. И честно казано, как говорите на хлапето: „Събери си играчките“, „Написа ли си домашните?“, „Остави си чинията в мивката“. А към възрастните тона е: „Как е?“, „Какво стана на работа?“, „Събери си чорапите“ и т.н. Опитайте преди всяка молба да казвате името и ще видите, че ще се променят интонацията и емоциите ви; човекът ще ви погледне, а това е началото на контакта; резултатът ще е по-добър, а обидата ще липсва.
Не забравяйте да казвате вълшебните думи „благодаря“ и „моля“. Лесно от устата ни излиза: „И ти си същия като останалите“, но рядко благодарим за добрите постъпки.
- Какви фрази са полезни за отношенията:
- Въведете ред в ограниченията и забраните: „Ти никога…“ и „Ти винаги…“ не са приемливи. По-добре говорете за собствените си чувства: „Огорчена съм, че ти...“ С винаги и никога ще насадите чувство за вина у партньора си, а това никой не харесва.
- Не прикривайте обидите. Кажете си честно: „Знаеш ли, на мен ми стана много обидно от…“ Няма нужда от намеци.
- Както веднъж каза клиент за жена си: „Няма по-страшна фраза от тази „хайде да поговорим“. По думите му, той би бил съгласен на всичко още преди разговора да се е състоял, само да не се чувства виновен. Така че, не се обвинявайте, а водете продуктивен диалог. Това е по-лесно, отколкото ви се струва, наистина. Опитайте да следвате тези правила 21 дена и след това ще ви се превърне в навик.
Текст: letidor.ru, превод: Надя Горанова
Важно е да откриете идеалната поза, в която и двамата да успявате да релаксирате пълноценно през нощта.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари